2017. január 1., vasárnap

Tanulhatunk a pillangóktól

A köznyelvben a pillangót és a lepkét rokon értelmű szóként használjuk, de valójában a rendszertani besorolás szerint a pillangók a lepkék családja alá tartoznak. Míg lepkéből közel 150 ezer fajt ismerünk, és ebből Magyarországon körülbelül 3500 él, a pillangók, amik általánosságban a legnagyobb és leglátványosabb nappali lepkék, körülbelül 500 fajt számlálnak, és idehaza ebből csak négy őshonos: a fecskefarkú lepke, a kardoslepke, a kis apollólepke és a farkasalmalepke.

De mi is az, amit ezek a repülő lények tudnak, és nekünk is érdemes lenne elsajátítani?

LÁSSUK!

********


Ha valami nem változik, semmi nem változik 

Az úgynevezett metamorfózis során, vagyis amikor a hernyóból lepke lesz, az állatnak négy különböző fázison kell átmennie. Bármelyik lépés is kimaradna, a változás lehetetlenné válna, vagy az az állat halálát okozná.
Ha úgy érzed, változtatnod kell az életed valamelyik területén, végig kell gondolnod, hogy egy a többi területre milyen hatással lesz, és hogy hogyan érheted el ezt a változást. Nem szabad fejjel a falnak rohanni, a tanulás a változás elengedhetetlen része!


*********



Amit beviszel, az leszel



Mielőtt megkezdené a változást, a hernyónak egyetlen dolga van: enni, enni, enni.

Rengeteg tápanyagot kell bejuttatnia, hogy azokból táplálkozhasson a metamorfózis során.

Bármit is szeretnél elérni vagy megtanulni, rengeteg élményt kell begyűjtened, mert csak ezekből vonhatsz le elegendő tapasztalatot.

















*********

Vetkőzd le a régi szokásokat





Mire a hernyó átváltozik, négyszer vagy ötször is leveti a bőrét. Ha változtatni akarsz az életeden, neked is el kell hagynod a régi, rossz szokásaidat, de ne légy türelmetlen vagy igazságtalan önmagaddal: nem változtathatsz meg mindent egyetlen lépésben, hagyj időt magadnak, mert ha egyszerre akarsz mindent levedleni, felkészületlenül és védtelenül ér majd az új világ.


                                                                         *********



Hagyj magadnak teret




Amikor a hernyóból báb lesz, fajtától függően egy ágon függve, levelek között, vagy a föld alá temetve várakozhat. A valódi változás egy olyan belső folyamat, amit neked is magányosan kell véghez vinned.
Bár a külső szemlélő számára látszólag talán nem történik semmi, ilyenkor alakulnak ki a legfontosabb dolgok. A te változásodat sem mérheted le valaki más reakcióin, azokat csak magadért csinálod, ezért magadnak is kell értékelned őket.

**********


Az építés bontással kezdődik

ez történik a báb belsejében

Egy brit kutatócsoport a BBC egy ismeretterjesztő műsorának stábjával közösen most új megoldást vetett be, a microCT-t. Kis energiájú röntgenkészülékkel készítettek a lárvákról 3d-s felvételeket 16 napon keresztül, majd azokat látványos animációvá fűzték össze. Mivel a rovarok jellemzően jól ellenállnak a sugárzásnak, a röntgen nem károsította számottevően a növekvő lepkét, és nem is befolyásolta a fejlődését. A kutatók így napról napra meg tudták figyelni az egyes szervei kialakulását.




Amikor a hernyóból a báb belsejében lepke lesz, először lebontja bizonyos részeit, hogy később ezek helyett újakat növesszen. Amikor az életben valami új előtt állsz, el kell engedned bizonyos régi, biztosnak tűnő dolgokat, hogy a helyüket valami új, jobb vehesse át.
Természetes, ha ez alatt a folyamat alatt bizonytalannak érzed magad, vagy úgy érzed, többet vesztettél, mint amennyit nyertél. Az elengedés része a változásnak.

********


Megváltoztathatod a világot






Egy elmélet szerint egy pillangó egyetlen szárnycsapása hatalmas forgószéllé alakulhat a világ másik végén.


Minden szavadnak, minden cselekedetednek hatása van más emberek életére, és bár elsősorban magadért tartozol felelősséggel, tartsd szem előtt, hogy lehetőleg másokat se bánts meg, vagy ne okozz károkat az ő életükben. Ha pedig valamivel elégedetlen vagy a világban, tegyél ellene – bármilyen kicsi vagy is, többre lehetsz képes, mint hinnéd!








Forrás: Zabolai Margit
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...